Překvapení při rekonstrukci: Vzkaz v láhvi

30.09.2019

Během letních prázdnin probíhala v Mateřské škole Komenského ve Starém Městě rekonstrukce interiéru tříd a také některých atrakcí na školní zahradě. Modernizaci vyžadovaly původní dřevěné příčky dělící prostor třídy a prostor pro odpočinek a byly tak vybudovány nové sádrokartonové příčky s prostornými posuvnými dveřmi, které poskytují větší klid dětem při relaxaci či řízené činnosti a variabilitu využívání třídy a herny.

Malovalo se ve všech třídách, dvě z nich získaly i novotou vonící koberec. Výmalba se také týkala školní kuchyně a velkými úpravami prošla také část školní zahrady. Máme zde nové, krásné, velké pískoviště, kolotoč s velmi příjemnou nášlapnou plochou v jeho okolí a dvoje nově opravené venkovní schody. Ve třídách můžete vidět nová, veselá nástěnná loga jako symboly názvů jednotlivých tříd - sluníčko, kašpárka a motýlka. 

Tato rekonstrukce přinesla jedno velké překvapení. Při restaurování zděného sloupu v 1. třídě jsme v jeho útrobách objevili vzkaz, který zde byl zanechán budoucím generacím. Jde o láhev, uvnitř které se nacházel svitek novin z roku 1977. V letech 1977 - 1979 se mateřská škola stavěla. Noviny nesou název "VOLNO", jedná se o páteční přílohu Československého sportu. Dobové články a rubriky, které můžeme vyčíst jsou např: Československý sport, Moskevské argumenty (k blížícímu se pořádání olympijských her poprvé na socialistické půdě), Stoletý Wibledon (v roce 1977 slavil Wimbledon 100 let), Škodovky opět na výbornou (foto vůz Škoda 130 při závodu).

Na novinách je ručně tužkou připsáno datum: 18. 8. 1979 a jména Staňa a Josef. Zřejmě se jedná o křestní jména dvou řemeslníků, kteří svitek novin v láhvi v útrobách mateřské školy v uvedený den zanechali, jak se to dříve na stavbách dělávalo. Do budovy Mateřské školy Komenského ve Starém Městě poprvé zavítaly děti 17. září 1979 při jejím slavnostním otevření (tedy měsíc po datu uvedeném na nalezených novinách). Proto o vzkazu nikdo nevěděl, ani paní učitelky, které zde působily od prvopočátku.

Touto cestou bychom chtěli požádat veřejnost o pomoc při hledání pana Stanislava a Josefa, kteří láhev s novinami ve sloupu ponechali. Pokud se ozvou, rádi je provedeme současnou podobou naší mateřské školy, zavzpomínáme na její výstavbu a pozveme pány na pohoštění.

Mateřská škola Komenského ve Starém Městě letos v září slaví 40 let výročí od otevření a nedávné nalezení 40 let ukrytých novin nám přímo nahrálo do karet. Čtyřicetileté výročí spojíme se zábavným odpolednem pro děti a rodiče z MŠ Komenského a u této příležitosti do stejného sloupu ukryjeme zpět jak původní noviny, tak i noviny ze současnosti a aktuální informace o naší mateřské škole doplněné o několik fotografií. Třeba bude vzkaz nalezen za dalších čtyřicet let.

O nálezu informují noviny Dobrý den s kurýrem a Staroměstské noviny: viz odkazy níže 

https://www.idobryden.cz/zpravy/vzkaz-v-lahvi-ukryval-poklad/dd140780-e0f3-11e9-9ac0-005056ab0011/
https://www.staremesto.uh.cz/?p=20510