Podpořili jsme děti s Downovým syndromem

04.04.2023

Mateřská škola Komenského se 21. 3. 2023 zapojila do podpory mezinárodního dne Downova syndromu a připravila tak dětem netradiční program nazvaný "Ponožkový den". Datum symbolicky odkazuje na podstatu této geneticky podmíněné anomálie, ztrojení 21. chromozomu. Proto se slaví právě 21. den 3. měsíce. Světový den Downova syndromu je příležitostí, abychom lidem, které tato nemoc postihuje, vyjádřili podporu a sounáležitost. Symbol ponožek byl zvolen proto, že pokud se ponožky položí patami k sobě, vytvoří písmeno X a připomínají tak příčinu tohoto onemocnění - porucha chromozomu X. Protože se Mateřská škola Komenského rozhodla podpořit tuto akci, všechny děti i paní učitelky přišly v tento den s veselými kombinacemi ponožek či podkolenek. Ovšem neskončilo to jen u tohoto gesta. Ve třídách jsme si povídali o dětech, které mohou být od nás něčím odlišné, ale přesto jsou to naši kamarádi. Dětem byla zábavnou formou vysvětlena nutnost respektu k jinakosti ve společnosti ve všech podobách. Nástěnky jsme vyzdobili kresbami pestrobarevných ponožek, společně jsme vytvořili ponožkovou stonožku a zahráli si nejrůznější ponožkové hry. A protože se nám akce i celá její myšlenka zalíbila, určitě budeme v jejím pořádání pokračovat i v následujících letech.

Kolektiv MŠ Komenského